Przygoda z kamiennictwem


Od razu trzeba się przygotować, że rzeźbienie w kamieniu jest zajęciem bardzo trudnym, a nauczenie się go jest czaso- i pracochłonne. Najlepiej nie próbować nauczyć się tego na własną rękę, z podręczników czy ze stron internetowych. Może to skończyć się dość nieciekawie albo i nawet tragicznie – rzeźbienie na własną rękę specjalistycznymi narzędziami (np. szlifierką kątową) w warunkach domowych jest początkującym stanowczo odradzane. Co więc robić, jeśli czujemy chęć wyrażenia swoich artystycznych emocji? Jest kilka rad, które można w takiej sytuacji zastosować.

Istnieją oczywiście szkoły, w których wykłada się podstawy tej wspaniałej sztuki. Należą do nich głównie zespoły szkół plastycznych w całej Polsce. Innym sposobem nauki jest nauka u prywatnego artysty. W Internecie znaleźć można kilka forów dla rzeźbiarzy, gdzie mistrzowie tej sztuki ogłaszają „nabór” i oferują miejsca młodym, chętnym do nauki adeptom. Są to zazwyczaj kursy czy też praktyki ustalane indywidualnie. W celu podjęcia nauki najlepiej skontaktować się bezpośrednio z ogłoszeniodawcą lub umieścić własny anons o poszukiwaniu mistrza rzeźby.

Przed rozpoczęciem nauki rzeźbienia w kamieniu, należy też sobie uświadomić, że jest to zajęcie wymagające sporo siły fizycznej i umiejętności rozpoznawania struktury kamienia. Trzeba też wybrać kamień – granity są bardzo twarde, więc początkujący powinni zdecydować się na coś miększego, np. na alabaster lub piaskowiec.


468 ad