Narzędzia do rzeźbienia


Rzeźbienie w kamieniu nie należy do łatwych zajęć i z pewnością powinny się nim zajmować jedynie osoby naprawdę zdeterminowane i niepoddające się zbyt łatwo. Praca taka może być bowiem dość niewdzięczna, a nawet – jeśli jesteśmy zupełnymi amatorami – niebezpieczna. Dlatego dobrze jest stawiać pierwsze kroki w tym fachu pod okiem kogoś doświadczonego, kto poza podzieleniem się swoją wiedzą na temat stricte rzeźbienia również użyczy amatorowi swoich narzędzi bądź podpowie, jakie najlepiej kupić oraz gdzie.

Kamienie dość miękkie, jak np. piaskowiec, można obrabiać ręcznie, dłutami i młotkiem. Będą nam potrzebne dłuta ręczne widiowe oraz specjalistyczne młotki kamieniarskie lub młotek pneumatyczny, również z odpowiednimi dłutami. Są też inne metody obróbki kamienia, tzw. mechaniczne. Mechaniczna obróbka kamienia to sposób profesjonalistów, z którymi możemy się spotkać w specjalnie do tego przystosowanych pracowniach i warsztatach.

Do obróbki kamienia przyda się też szlifierka kątowa. Jednak należy jej używać rozważnie i z głową, gdyż może narobić sporo bałaganu. Nie wolno korzystać z niej, obrabiając kamień, w pomieszczeniach zamkniętych, należy również zadbać o odpowiednią ochronę twarzy i dłoni (założyć specjalne ochraniacze).


468 ad