Rzeźbienie w kamieniu


Tworzenie rzeźb w kamieniu było znane ludzkości od wieków. Już w starożytności wielcy rzeźbiarze greccy parali się tym trudnym zadaniem, które, zarówno teraz, jak i przed wiekami, było i jest nazywane sztuką przez duże „s”. Rzeźbienie w kamieniu, czyli współcześnie kamieniarstwo artystyczne to przykład sztuki, na którą od lat jest wysokie zapotrzebowanie. Wspaniałe przykłady rzeźbienia w kamieniu z różnych okresów historycznych możemy oglądać w Europie i na świecie, wystarczy wymienić tylko Mur Chiński czy dziesiątki zamków europejskich.

Rzeźbienie ma oddawać indywidualny styl i charakter. Wytwory nie powinny powstawać taśmowo ani z odlewów. Najpiękniejszymi przykładami rzeźb są te, które powstawały w trudzie i znoju, gdzie wszystkie najdrobniejsze elementy są dopracowane z ogromną precyzją. Często proces rzeźbienia jest bardzo żmudny i czasochłonny, dlatego jest to zajęcie dla cierpliwych i dokładnych osób.

Cały proces musi rozpocząć się od wyboru materiałów, czyli kamienia. Artyści-rzeźbiarze albo tworzą rzeźbę w sposób bezpośredni, czyli bez modelu, albo przygotowawszy uprzednio model z gliny lub wosku. Michał Anioł twierdził, że zadaniem artysty jest zwrócenie wolności człowiekowi, który jest uwięziony w kamieniu.


468 ad