Wybór pomnika


Potocznie mówiąc o pomniku, fachowcy często mają na myśli cały nagrobek. Jednak tutaj chcemy się skupić na pomnikach nagrobkowych czyli, krótko mówiąc, na rzeźbach, które mogą być zamontowane na nagrobku, najczęściej w jego górnej części, w „głowie” nagrobka, obok tablicy nagrobnej. Niektórzy w ogóle rezygnują z jakichkolwiek rzeźb, wychodząc z założenia, że nadają one grobowi swoistego zbyt luksusowego i „napuszonego” charakteru. Jednak trzeba przyznać, że ładna, ze smakiem wykonana rzeźba może być wspaniałym elementem nagrobka: symbolicznym, zmuszającym do refleksji nad marnością i kruchością życia lub wręcz przeciwnie – przywołującym radosne wspomnienia. Warto więc zastanowić się nad wyborem doskonałej rzeźby.

Ważny przede wszystkim jest kolor i rodzaj kamienia. Rzeźba nie powinna odcinać się kolorystycznie od całego nagrobka. Spotyka się oczywiście przykłady rzeźb złoconych na czarnych nagrobkach, jednak uchodzi to za przejaw złego smaku i należy tego unikać. Najlepiej przejść się po cmentarzu i zobaczyć na żywo, jak prezentują się rozmaite rzeźby. Z pewnością mogą one stać się dla nas inspiracją.

Rzeźby mogą przedstawiać aniołów, Chrystusa, postaci świętych, gołębie, łabędzie, ale też bardziej nietypowe elementy, jak… psy, koty, dzieci, popiersia zmarłych, orły, a nawet samochód. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i możliwości finansowych. Nie należy oczywiście przesadzać z ekstrawagancją. Rzeźby powinny współgrać z tłem i nie wyróżniać się niekorzystnie.


468 ad