Nagrobki


Strata najbliższej osoby to często wielkie przeżycie. Łatwo w takim momencie stać się ofiarą nieuczciwych sprzedawców „chińskich” nagrobków, które ulegną zniszczeniu w ciągu kilku miesięcy czy lat. Często nie wiemy dokładnie, jak właściwie wybiera się nagrobek, na co należy zwrócić szczególną uwagę? Zanim podpiszemy umowę z wykonawcą nagrobka, zapamiętajmy kilka spraw na ten temat, aby uniknąć późniejszego rozczarowania jakością wyrobu.

Od kilku lat jest bardzo głośno w sprawie tzw. „chińskich nagrobków”. Ciągnie się za nimi fama, że są bardzo złej jakości, praktycznie rozsypują się po kilku latach, nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych, itp. Jak zwykle w takich sprawach, każda ze stron ma swoje racje i nie chce przyznać jej drugiej stronie. Zwolennicy nagrobków sprowadzanych z Chin twierdzą, że jakością nie ustępują one innym nagrobkom. Jak jest naprawdę, trudno orzec. Jeśli chcemy mieć pewność, że nagrobek przetrwa lata, to lepiej zaufajmy naszym rodzimym przedsiębiorcom.

Ponadto należy sprawdzić ceny wyrobów. W tym celu dobrze jest przeszukać Internet i przejrzeć strony wykonawców. Ceny mogą różnić się od siebie diametralnie! Zgodnie z zasadą zdrowego rozsądku, nie warto przepłacać, ale też nie należy ufać wykonawcy, który ceny ma bardzo niskie. Na bardzo tani nagrobek gwarancja będzie ledwie kilkumiesięczna, co w perspektywie dalszych lat wydaje się niezbyt pociągające.

Możemy także popytać znajomych i rodzinę, jak wyglądają ich doświadczenia z podobnymi firmami. Być może ktoś z naszych przyjaciół zna firmę absolutnie godną polecenia albo taką, którą trzeba omijać szerokim łukiem. Kto pyta, nie błądzi!

Gdy już znajdziemy firmę, sprawdźmy, jakie materiały jest nam w stanie zaproponować. Zapytajmy, skąd firma pozyskuje materiał i czy jest on najwyższej jakości – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się np. na granit czy piaskowiec. Dobrze jest wysłuchać profesjonalistów z branży i zapytać ich, który kamień będzie najlepszy dla naszych potrzeb. Firma powinna dostarczyć nam przykłady rozwiązań, doradzić oraz wysłuchać cierpliwie naszych wątpliwości. Jeśli wykonawca mówi, że coś jest niemożliwe albo niepraktyczne, najlepiej udać się do innego i zapytać o to samo. Ważna jest też decyzja, czy chcemy zakupić pomnik gotowy czy stworzony na wymiar. Obie te opcje mają swoje wady i zalety. Za pomnik gotowy zapłacimy oczywiście mniej niż na taki stworzony specjalnie dla nas. Jednak ten drugi będzie miał takie cechy, jakich tylko sobie zażyczymy.


468 ad