Jak wyczyścić lastryko

Lastryko to jeden z materiałów używanych do produkcji nagrobków, ale także podłóg , tarasów, stopni schodów. Często jednak sprawia nam on problem z czyszczeniem. Pomniki nagrobne z lastryko mają to do siebie, że są niezbyt odporne na działanie czynników atmosferycznych. Jak więc skutecznie wyczyścić nagrobki oraz inne elementy z lastryko?

Podłoga z lastryko jest bardzo ładna i dość łatwa w utrzymaniu, jednak czasami również może się pobrudzić. Plamy z alkoholu należy czyścić gorącą wodą z mydłem lub denaturatem. Zabrudzenia z krwi czyścimy zawsze zimną wodą z amoniakiem. Z plamami z oleju i trawy poradzi sobie świetnie tradycyjny płyn do mycia naczyń z domieszką wody. Jeśli twoje pociechy wylały na podłogę napój, np. sok, lemoniadę czy herbatę, to plam pozbędziesz się poprzez pocieranie podłogi szmatką nasączoną wodą utlenioną. Należy zawsze pamiętać, aby podłogę zmywać szybkimi ruchami, aby nie dopuścić do nasiąknięcia wodą.

Z czyszczeniem nagrobków sprawa wygląda trochę inaczej, gdyż zazwyczaj zabrudzenia mają inny charakter. Do czyszczenia nagrobka z lastryko można wykorzystać szampon samochodowy. Jest dostępny na każdej stacji benzynowej. Szampon rozpuszcza wszelkie zabrudzenia powstałe na delikatnym lakierze samochodu, więc do czyszczenia pomnika nada się równie idealnie. Należy zmieszać ze sobą szampon i wodę i pianą umyć nagrobek gąbeczką. Pozostawić na około piętnaście minut, aby zabrudzenia mogły się rozpuścić, a następnie spłukać bieżącą wodą. Pomnik wygląda jak nowy.


468 ad