Właściwości granitu


Granit jest jednym z najpopularniejszych kamieni wykorzystywanych, między innymi, do budowy nagrobków oraz w budownictwie. Co spowodowało tak wielką popularność akurat tego minerału? Wiemy już, czym jest granit, ale jakie są jego właściwości i gdzie występuje? Dowiedzmy się.

Skała magmowa o nazwie granit ma gruboziarnistą, krystaliczną strukturę. Granit to właściwie mieszanka innych minerałów – kwarcu, skaleni potasowych i plagioklazów. To temu faktowi granit zawdzięcza większość swoich właściwości, między innymi ogromną wytrzymałość oraz twardość.

Granit występuje na całym świecie. Oczywiście również w Polsce znajdziemy spore pokłady tego minerału (głównie w rejonie śląskim). Na świecie występuje głównie na kontynencie azjatyckim (Chiny, Indie, Rosja), a także w Afryce i Ameryce Południowej oraz Północnej.

Granit ma kilka właściwości, które są bardzo cenne. Jest jedną z najtwardszych skał w ogóle. Ponadto jako materiał budowlany jest ponadczasowy. Jego elegancja jest niezaprzeczalna, a to cecha, która nigdy się nie zestarzeje. Granit ponadto jest odporny na działanie czynników atmosferycznych takich jak mróz, kwaśne deszcze, grad. Kamień ten jest również bardzo piękny. Nie ma dwóch takich samych bloków granitu! Kolory granitu mogą być przeróżne – od czarnych, poprzez szare, aż do złotych i białych.


468 ad