Czyszczenie nagobka


Czyszczenie nagrobka granitowego nie jest takie trudne. Jednak warto poznać kilka zasad, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy tego pięknego kamienia.

Po pierwsze granit zawsze czyści się na mokro, nie zabieraj się więc do tego, zanim nie spryskasz go czystą wodą, najlepiej destylowaną. Jeśli nagrobek jest bardzo brudny, poczekaj chwilę aż woda zmiękczy zabrudzenia. Następnie użyj skrobaczki oraz szczoteczki z miękkiego włosia do usunięcia ciężkiego brudu. Możesz także, lecz z największą ostrożnością, użyć pumeksu. Jest to jednak niewskazane, jeśli poważnie obawiasz się zarysowań kamienia! Gdy brud już się odklei, opłucz nagrobek bieżącą wodą.

Dodaj do wody bardzo łagodny środek czyszczący. Nie używaj substancji wybielających, żrących i tym podobnych, gdyż ryzykujesz uszkodzenie powierzchni kamienia. Najlepsze będą środki niejonowe do czyszczenia oraz biobójcze – do usuwania mchu, pleśni, grzybów. Jak już powiedzieliśmy, granit czyści się na mokro, pamiętaj więc, aby nagrobek był cały czas wilgotny. Spryskuj go wodą z butelki z atomizerem tak często, jak możesz.

Ważną sprawą jest zadbanie o swoje zdrowie, dlatego przed zabraniem się do jakichkolwiek prac przy nagrobku załóż gumowe rękawiczki ochronne. Zabezpieczy to twoją skórę przed podrażnieniami detergentem oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Czyszczenie nagrobka zakończ spłukaniem go czystą wodą. Możesz wysuszyć kamień za pomocą szmatki i wypolerować go kolistymi ruchami.


468 ad